Czy wiesz, że już w momencie stwierdzenia na roślinach rzepaku pierwszych objawów niedoboru określonych składników pokarmowych, należy rozpocząć dolistne dokarmianie? Ale należy je również stosować, gdy z różnych powodów może być ograniczona dostępność składników pokarmowych poprzez korzenie. Również w warunkach intensywnej uprawy należy stosować profilaktyczne dokarmianie dolistne, aby uniknąć obniżenia plonu, wskutek wystąpienia zakłóceń w pobieraniu któregoś ze składników krytycznych. Ale czy potrafisz rozpoznać objawy niedoborów makro- i mikroskładników?

Azot (N)

Jesienią: rośliny drobne, słabo rozwinięte, silne czerwone zabarwienie.

Wegetacja wiosenno-letnia: rośliny nie wyrośnięte, słabo rozgałęziające się, o liściach bladozielonych, najstarsze liście żółkną.

Uwaga! Przy niedoborach azotu rośliny wcześniej zakwitają ale formują mniej pąków kwiatowych. W efekcie okres kwitnienia jest krótszy, a łuszczyn jest mniej i szybko opadają.

Fosfor (P)

W całym okresie wegetacji: brudnozielone zabarwienie liści (plamistość chlorotyczna – prowadzi do obumierania starszych liści), opóźnienie kwitnienia i zahamowanie wzrostu całych roślin.

Rozwiązanie:

Potas (K)

W całym okresie wegetacji: ciemnozielona barwa liści, na których pojawiają się szybko powiększające się brunatno-czerwone plamy, co prowadzi do powstawania obumarłych powierzchni o jasno-białawym zabarwieniu. Objawy widoczne są początkowo na starszych liściach, podczas gdy młodsze liście są grubsze, kruche i drobne.

Wapń (Ca)

W całym okresie wegetacji: Początkowo widoczne jasnozielone zabarwienie pąków szczytowych. Wyraźnie widoczne zniekształcenie liści, które są dodatkowo sztywne, zgrubiałe i suche. Z czasem może dojść do zwisania wierzchołków, opadania i obumierania całych kwiatostanów.

Magnez (Mg)

Jesienią: czerwienienie liści w okresie występowania niskich temperatur.

Wegetacja wiosenno-letnia: żółte zabarwienie i plamiste przejaśnienia liści, przechodzące w brunatno-czerwone plamy o charakterze nekrotycznym; przy zielonym unerwieniu można zauważyć, że brzegi liści są podwinięte.

Siarka (S)

W całym okresie wegetacji: młode liście mają zabarwienie białawo-fioletowe, częściowo zniekształcone, przebarwienie postępuje od brzegów – od jaśniejszych po jasnożółte, aż po białawo-żółte. Ostatecznie liście przybierają barwę brunatno-żółtą. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż liście są drobne i zwijają się łyżeczkowato. Rośliny kwitną słabo i są wątłe i słabo rozgałęzione. Wykształcone łuszczyny są zdeformowane z małą liczbą drobnych nasion.

Bor (B)

W całym okresie wegetacji: blaszki młodych liści są pofałdowane o zabarwieniu czerwonawo-fioletowym z podwiniętymi brzegami. Charakterystyczne jest zaburzenie wzrostu pędu, przedwczesne żółknięcie i zamieranie pąków kwiatowych. Słabsze zawiązywanie nasion w łuszczynie.

Mangan (Mn) i Cynk (Zn)

W całym okresie wegetacji: chlorotyczne przejaśnienia na liściach

Molibden (Mo)

W całym okresie wegetacji: zaburzenia wzrostu liści, deformacja i żółknięcie. Obumierają zawiązki liści i stożki wzrostu, które dodatkowo wydzielają brunatną ciecz.

Miedź (Cu)

W całym okresie wegetacji: zniekształcenie najmłodszych liści i obumieranie pąków kwiatowych na wierzchołku liści.

 

 

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt może służyć do sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi preparatami; należy unikać mieszania z produktami o silnej charakterystyce kwasowej. W celu sprawdzenia kompatybilności wskazane jest przeprowadzenie próbnego mieszania.

OPAKOWANIA

1 L – 5 L – 20 L

Nov@®

Aktywator rozwoju systemu korzeniowego, oraz wzrostu i rozwoju rośliny

 • WPŁYWA NA LEPSZY WZROST I ROZWÓJ SYSTEMU KORZENIOWEGO CO POWODUJE EFEKTYWNIEJSZE POBIERANIE SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH PRZEZ ROŚLiNĘ
 • PROMUJE ZRÓWNOWAŻONY WZROST WEGETATYWNY ROŚLIN
 • ZWIĘKSZA WIELKOŚĆ I WYRÓWNANIE OWOCÓW

SKŁADNIKI

Wyciągi roślinne, kwasy organiczne, witaminy, mikroelementy w postaci chelatów.

Sposób działania

NOV@® zawiera wyciągi roślinne bogate w saponiny ( naturalne substancje pomagające min. w przenoszeniu składników pokarmowych w systemach korzeniowych roślin), polisacharydy oraz glicynę i betainę. Wraz z kwasami organicznymi, fitosaponinami oraz betainą i glicyną dają rezultat tzw. ”Faktora Korzeniowego”, który odpowiada za poprawę wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego co bezpośrednio przekłada się na efektywniejsze pobieranie składników pokarmowych przez roślinę. Zawarte w preparacie składniki przyczyniają się także do poprawiania właściwości gleby i jej struktury. Polisacharydy, witaminy i mikroelementy w formie chelatów przyczyniają się do rozszerzenia rezultatu akcji „Faktora Korzeniowego”, zwiększając wstępny metabolizm i optymalizując równowagę hormonalną w tkankach roślinnych. Efektem stosowania preparatu NOV@® jest min. intensywny rozwój systemu korzeniowego co prowadzi do bardziej optymalnego i zrównoważonego wzrostu wegetatywnego rośliny (uzyskujemy większą powierzchnię liści oraz grubsze łodygi i krótsze międzywęźla). W przypadku gatunków gdzie plonem handlowym są owoce uzyskujemy większe i jednorodne owoce.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkty mogą służyć do sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi preparatami z wyłączeniem produktów opartych na miedzi, olejach mineralnych i emulsjach. W celu sprawdzenia kompatybilności wskazane jest przeprowadzenie próbnego mieszania.

OPAKOWANIA

20 l – 200 l

PHOSFIK®

Grupa produktów do odżywiania i wzmacniana roślin

 • Wzmacnia odporność rośliny na choroby
 • Wspomaga syntezę fitoaleksyn, naturalnych składników które zwiększają mechanizmy obronne roślin
 • Zapewnia właściwe zaopatrzenie roślin w substancje odżywcze
 • Wpływa na poprawę skuteczności działania fungicydów
 • Wspomaga wzrost i rozwój systemu korzeniowego
 • Poprawia witalność roślin
 • Zapewnia właściwe odkładanie się cukrów, skrobi i kwasów tłuszczowych w organach magazynujących
 • Zawiera najważniejsze mikroelementy w większości chelatowane EDTA

SKŁADNIKI

Makro- i mikroskładniki.

Sposób działania

Grupa produktów PHOSFIK® zawiera fosfor w wysoce dostępnej formie: – uzyskujemy lepsze pobieranie składników pokarmowych i ich transport: składniki pokarmowe będąc dobrze rozpuszczone są łatwo transportowane we floemie, a następnie wraz z innymi składnikami są szybko wchłaniane i kompletnie translokowane wewnątrz tkanek rośliny – zwiększa biosyntezę fitoaleksyn, składników wytwarzanych naturalnie przez roślinę w celu pokonania stresu biotycznego.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt może służyć do sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi preparatami z wyłączeniem preparatów o silnej reakcji alkalicznej, opartych na związkach miedzi i siarki oraz z olejami mineralnymi i emulsjami. W celu sprawdzenia kompatybilności wskazane jest przeprowadzenie próbnego mieszania.

OPAKOWANIA

1 L – 5 L – 20 L

Fylloton

Aktywator wzrostu wegetatywnego oparty na aminokwasach pochodzenia roślinnego i ekstraktach z alg morskich

 • WZMAGA WZROST I ROZWÓJ WEGETATYWNY ROŚLIN
 • POPRAWIA KONDYCJĘ ROŚLIN PO STRESIE ABIOTYCZNYM
 • POZWALA UNIKNĄĆ ZAHAMOWAŃ WE WZROSCIE ROŚLIN ZWIĄZANYM ZE STOSOWANIEM AGROCHEMIKALIÓW

SKŁADNIKI

Zawiera ekstrakt z alg brunatnych (Ascophyllum nodosum) i aminokwasy pochodzenia roślinnego: Alanina, Glicyna, Seryna, Walina, Arginina, Cysteina, Hydroksyprolina, Lizyna, Metionina, Fenyloalanina, Tyrozyna, Prolina, Treonina, i inne.

Sposób działania

W związku z synergią i współdziałaniem między aminokwasami pochodzenia roślinnego (uzyskanymi w wyniku hydrolizy enzymatycznej, procesu który nie zmienia struktury aminokwasów i ich funkcjonalności) a glonami morskimi (bogatymi w promotory wzrostu) FYLLOTON:

 • wzmaga syntezę protein i naturalnych substancji zwiększających siłę wzrostu
 • ze względu na dużą zawartość tryptofanu, który jest prekursorem auksyn, silnie stymuluje wegetatywny wzrost i rozwój roślin
 • wpływa na oszczędzanie energii w procesach metabolicznych zachodzących w roślinie w okresie stresu : w rezultacie. umożliwia roślinom podlegającym okresowym wpływom różnego rodzaju stresów środowiskowych normalnego wzrostu i rozwoju

.