Jak pamiętamy, miniony rok już na wiosnę okazał się bardzo trudny dla producentów owoców. Przymrozki, które wystąpiły w kwietniu i maju spowodowały tragiczne w skutkach nieodwracalne uszkodzenia pąków i kwiatów.

Ale czy na pewno każdego roku musimy tak dotkliwie doświadczać nadejścia wiosennych przymrozków? Czy możemy coś zrobić, aby uratować plon w sytuacji nagłego załamania pogody?  Efektywność prowadzonych działań oraz stosowanych preparatów zostaje w takiej sytuacji poddana prawdziwej próbie.

Okazuje się, że zastosowanie preparatów FOLIFOL i FOLICIST® pozwala nie tylko złagodzić skutki uszkodzeń mrozowych na przełomie kwietnia i maja ale nawet poprawić plonowanie. W sadach gdzie zastosowano dla łagodzenia skutków uszkodzeń mrozowych preparaty zawierające między innymi wyciąg z alg brunatnych Ascophyllum nodosum oraz ponad 18 aminokwasów pochodzenia roślinnego, plon został uratowany, podczas  gdy na sąsiednich plantacjach zanotowano katastrofalnie niskie plonowanie.

W takich sytuacjach najlepiej na kilka dni przed przewidywanym nadejściem przymrozków (ostatecznie 1-2 dni) zastosować zabieg interwencyjny z preparatów FOLIFOL oraz FOLICIST®, który nie tylko uratuje plon, ale może go nawet poprawić. Należy tu podkreślić, że preparat Folicist w swoim działaniu poprawia zawiązywanie owoców oraz dalsze utrzymywanie zawiązków na drzewie.

Co może okazać się dla nas równie ważne, to także możliwość zastosowania takiej samej mieszaniny preparatów w innych sytuacjach wysokiego stresu dla drzew lub krzewów owocowych w okresie wiosennym jak np. po nagłym opadzie gradu, uciążliwej suszy lub uszkodzeniach po zabiegach chemicznych w sadach.

Interwencyjnie Folicist 1,5 l/ha  plus Folifol 0,8 – 1,0 l/ha lub Folicist 0,5 l/ha  plus Folifol 1,0 l/ha

Powtórzyć zabieg 10 dni później leczniczo w dawce Folicist 1l/ha lub Folicist 0,5 l/ha w połączeniu z innymi nalistnymi środkami nawozowymi np. Phosfik 1l/ha, Folifol 0,8 – 1,0 l/ha

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt można mieszać z wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami. Nie powinien być stosowany w połączeniu ze środkami zawierającymi miedź lub siarkę, olejami mineralnymi oraz emulsjami.

OPAKOWANIA

1 L

Folicist®

Biostymulator wspomagający kwitnienie, zawiązywanie owoców i wpływający na kiełkowanie nasion

 • ZWIĘKSZA ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA NASION
 • WSPOMAGA I UJEDNOLICA KWITNIENIE
 • UŁATWIA KIEŁKOWANIE PYŁKU KWIATOWEGO I ZAWIĄZYWANIE OWOCÓW

SKŁADNIKI

Acetylo-trioprolina (ATCA), Glicyna, Betaina, kwas foliowy, ekstrakt z alg morskich (Ascophyllum nodosum), wyciąg z lucerny siewnej (Alfalfa – łac. Medicago sativa)

Sposób działania

Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców energia pochodząca z białek, cukrów, kwasów nukleinowych w obecności fitohormonów jest niezbędna do podtrzymania podziału komórek. FOLICIST optymalizuje kwitnienie i zawiązywanie owoców wpływając na wzrost rośliny oraz działając jako czynnik antystresowy. Działanie poszczególnych składników:

 • ATCA: wewnątrz tkanek rośliny podlega przemianie w cysteinę (aminokwas niezbędny do produkcji energii) oraz prolinę (reguluje procesy osmozy oraz chroni przed stresem termicznym i niedoboru wody)
 • kwas foliowy wpływa na syntezę białek i kwasów nukleinowych
 • Glicyna betaina przywraca funkcje metaboliczne rośliny po intensywnym stresie

Powyższe efekty są uzyskiwane poprzez współdziałanie wyciągów z alg morskich oraz innych roślin, które dostarczają aminokwasy, witaminy, betainę i naturalne substancje wzrostowe.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt można mieszać z wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami. Nie powinien być stosowany w połączeniu ze środkami zawierającymi siarkę, olejami mineralnymi oraz emulsjami.

OPAKOWANIA

1 l – 5 l – 20 l – 200 l

FOLIFOL

Biostymulator na bazie ekstraktów roślinnych wspomagający wzrost i rozwój roślin
 • PRZYSPIESZA AKTYWACJĘ PROCESÓW FIZJOLOGICZNYCH PO SYTUACJACH STRESOWYCH (NP. NISKIE TEMPERATURY, SUSZA, GRAD)
 • POPRAWIA SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN
 • STYMULUJE WZROST I ROZWÓJ ROŚLIN
 • ZWIĘKSZA PRZYCZEPNOŚĆ CIECZY ROBOCZEJ

SKŁADNIKI

Kompleks kilkunastu aminokwasów pochodzenia roślinnego. Ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum.

Sposób działania

W związku z synergią i współdziałaniem między aminokwasami pochodzenia roślinnego (uzyskanymi w wyniku hydrolizy enzymatycznej – procesu który nie zmienia struktury aminokwasów i ich funkcjonalności) a glonami morskimi (bogatymi w promotory wzrostu) FOLIFOL:

 • podwyższa odporność roślin na stres
 • stymuluje prawidłowy wzrost w przypadku niekorzystnych warunków
 • powoduje szybką regenerację uszkodzonych roślin
 • zmniejsza ryzyko zahamowania wzrostu po zastosowaniu pestycydów
 • wpływa na wzrost i rozwój korzeni
 • zwiększa syntezę chlorofilu i produktywność roślin
 • dzięki metodzie pozyskiwania aminiokwasów (hydroliza enzymatyczna) zachowane zostają aktywne substancje bilogiczne o skutecznym działaniu na rośliny
 • wpływa na efektywne wykorzystanie energii rośliny podczas syntezy białek