Nikogo nie trzeba przekonywać, że sezon jesienno-zimowy oraz sezon wiosenny to okresy, kiedy popyt na pomidory szklarniowe jest największy. Jednak należy pamiętać, że w tym okresie szczególnie ważna jest jakość produktów dostarczanych do odbiorców. Nawet niewielkie różnice w uprawie mogą mieć ogromne znaczenie w osiąganych przez dostawców efektach sprzedaży. W tym artykule odpowiadamy na pytania o możliwość poprawy kwitnienia i zawiązywania owoców oraz ich wyrównania. Aby lepiej się nad tym zastanowić, odpowiedzmy sobie na pytanie:

CO SKŁADA SIĘ NA SUKCES W UPRAWIE POMIDORÓW SZKLARNIOWYCH ?

Kluczowym czynnikiem jest właściwie przygotowane podłoże o odpowiedniej strukturze. Poprzez optymalną regulację stosunków powietrzno – wodnych jest ono odpowiedzialne za lepsze zasilanie roślin poprzez rozwój systemu korzeniowego. Efekt: system korzeniowy jest lepiej rozwinięty i bardziej wydajny, a wówczas rośliny są lepiej odżywione i zaopatrzone w wodę.

Wszystko to odbywa się w optymalnych warunkach nawożenia, temperatury oraz limitowanego warunkami zimowej pogody dostępu światła słonecznego.

Dodatkowo optymalizowanie warunków wzrostu wpływa na wzrost plonu i jego ujednolicenie, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość owoców i łatwość zbioru. Zwracamy tutaj uwagę na:

 • Wydajny system korzeniowy – pozwala uzyskiwać bujne, jednakowo rozwinięte i zdrowe rośliny oraz wysoki plon dobrej jakości.
 • Dbałość o dobrą kondycję roślin przez zastosowanie działających w zgodzie z naturą preparatów – ogranicza infekcje wywołane przez patogeny. Konsument dzisiaj oczekuje ograniczenia chemicznych zabiegów ochrony roślin, producenci muszą więc zadbać o rozważne i możliwie ograniczone stosowanie pestycydów.
 • Jakość owoców – odbiorcy oczekują owoców o wysokiej jakości, wyróżniających się dobrym wyglądem i smakiem, wysoką jakością ekstraktu oraz brakiem szkodliwych pozostałości.

 

 

Problemy z kwitnieniem pomidorów? Jest na to niezawodny sposób

Pochmurne dni nie wpływają dobrze na kwitnienie i zawiązywanie pomidorów. Brak wystarczającej ilości światła powoduje osłabienie wierzchołka wzrostu (wierzchołek ma tendencję do ,,wyciągania się”) oraz nadmierne opadanie pąków kwiatowych i zawiązków. Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców energia pochodząca z białek, cukrów, kwasów nukleinowych w obecności fitohormonów jest niezbędna do podtrzymania podziałów komórek w roślinie.

1/ By wspomóc roślinę warto zastosować FOLICIST®, który ujednolica i optymalizuje kwitnienie, a następnie zawiązywanie owoców.

Aby móc zrozumieć fenomen tego preparatu należy odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak działa FOLICIST®?”

Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców energia pochodząca z białek, cukrów, kwasów nukleinowych w obecności fitohormonów jest niezbędna do stymulowania podziału komórek. Zastosowanie preparatu ujednolica i optymalizuje kwitnienie oraz zawiązywanie owoców wpływając na wzrost rośliny oraz działając jako czynnik antystresowy np. na niedobór dostatecznej ilości światła dla uaktywnienia fotosyntezy.

Efekt ten jest możliwy do osiągnięcia dzięki współdziałaniu ekstraktów z alg morskich które dostarczają aminokwasów, oraz kwasu foliowego (witamina), wyciągów roślinnych z Lucerny siewnej i glicyny betainy, które pobudzają wytwarzanie naturalnych substancji wzrostowych w roślinie.

Lucerna siewna – należąca do rodziny bobowatych (tak jak fasola i groch) – swoje bogactwo substancji odżywczych zawdzięcza głęboko sięgającym korzeniom, które rozwijają się aż do 15 metrów w głąb ziemi. Stamtąd czerpie wiele witamin i minerałów, z których później możemy korzystać. Ważną informację stanowi też fakt, że 17-20% składu to białko, które jest łatwo przyswajalne.

Co konkretnie zawiera w sobie lucerna?

Jest bogata między innymi w:

 • witaminę K
 • witaminę C
 • witaminę E
 • wapń
 • potas
 • fosfor
 • miedź
 • mangan
 • folian
 • tiaminę
 • ryboflawinę
 • magnez
 • żelazo
 • łatwo przyswajalne aminokwasy

Z tak wieloma wartościami odżywczymi wyciąg z lucerny siewnej stanowi znakomity środek przeciwdziałający bardzo wielu problemom w trakcie prowadzonej produkcji roślinnej oraz wspomagający wytwarzanie wysokiej jakości owoców.

 

 

Zastosowany przed kwitnieniem FOLICIST® nie tylko optymalizuje i ujednolica kwitnienie, ale także ułatwia wchłanianie i działanie stosowanych w tym okresie różnych produktów nawozowych oraz wspomaga ochronę chemiczną.

Rozróżniamy dwie metody aplikacji preparatu FOLICIST®:

 • drogą nalistną w dawce 1-1,5 l/ha

lub

 • drogą fertygacji, bez konieczności zmiany dotychczasowego systemu nawożenia ustalonego przez producenta.

2/ Czynnikiem decydującym w produkcji pomidorów jest optymalny rozwój systemu korzeniowego.

Aby zwiększyć rozwój korzenia pomidora oraz podnieść jego zdolność pobierania składników pokarmowych zalecamy zastosowanie preparatu NOV@® . Przyczyni się to do poprawy zrównoważonego wzrostu wegetatywnego rośliny. Działanie to jest kombinacją wpływu czynnika działającego na rozwój systemu korzeniowego tzw. rooting factor poprzez wzmocnienie aktywności tzw. fitosaponin (naturalnych adjuwantów ), Glicyny betainy i kwasów organicznych, które współdziałając ze sobą na zasadzie synergii powodują dodatkowo

 • tworzenie się korzeni,
 • ich rozwój,
 • lepsze pobieranie składników pokarmowych oraz jednocześnie
 • korzystnie działają na wydajność w strefie gleba-korzeń.

Drugim czynnikiem wzmacniającym pobieranie i odżywianie rośliny tzw. nutritional factor jest wywołany przez zawarte w preparacie NOV@® polisacharydy (cukry złóżone), aminokwasy, witaminy i schelatowane mikroelementy, które składają się na tę aktywność. W efekcie wzmacnia się metabolizm bazowy w roślinie i optymalizuje się równowaga hormonalna wewnątrz jej tkanek

Najbardziej skuteczną metodą aplikacji preparatu NOV@® jest aplikacja poprzez fertgację, co  nie wpływa na dotychczasowy system nawożenia pomidorów szklarniowych, a jedynie wzmacnia ich działanie i w efekcie poprawia jakość i zwiększa plon.

Efektem finalnym stosowania preparatu NOV@® jest zwiększenie wielkości owoców, a przede wszystkim ich lepsze wyrównanie, co zdecydowanie polepsza zbiór pomidorów.

3/ Przy pochmurnej pogodzie, gdy owoce z dolnych gron pomidora  są już wyrośnięte i gotowe do dojrzewania, nadmiernie obciążają roślinę. Na tym etapie zdarza się często, że dojrzewanie zostaje zahamowane. W takiej sytuacji warto zastosować SUNRED®, który jest aktywatorem dojrzewania, poprawia wybarwienie owoców, wspomaga nagromadzenie pigmentów, a dodatkowo – co wydaje się niezwykle ważne – wpływa korzystnie na jędrność i trwałość owoców pomidorów. SUNRED® nie powoduje przedwczesnego zamierania pędów pomidora, dzięki czemu jedne owoce szybciej się wybarwiają, podczas gdy mniejsze ciągle dorastają do zbioru. Ważne jest, aby pierwszy zabieg preparatem SUNRED® przeprowadzić w momencie, kiedy owoce pomidora w sposób naturalny wchodzą w początek procesu wybarwiania. SUNRED® można aplikować drogą nalistną stosując oprysk całych roślin w dawce 6 l/ha.  Należy przy tym zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do ściekania cieczy roboczej z dolnych, najmniejszych owoców gron pomidorów. Możliwa jest aplikacja na drodze oprysków nalistnych 5-6 l/ha lub poprzez fertygację, dodając do mieszaniny stosowanej odżywki.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt można mieszać z wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami. Nie powinien być stosowany w połączeniu ze środkami zawierającymi miedź lub siarkę, olejami mineralnymi oraz emulsjami.

OPAKOWANIA

1 L

Folicist®

Biostymulator wspomagający kwitnienie, zawiązywanie owoców i wpływający na kiełkowanie nasion

 • ZWIĘKSZA ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA NASION
 • WSPOMAGA I UJEDNOLICA KWITNIENIE
 • UŁATWIA KIEŁKOWANIE PYŁKU KWIATOWEGO I ZAWIĄZYWANIE OWOCÓW

SKŁADNIKI

Acetylo-trioprolina (ATCA), Glicyna, Betaina, kwas foliowy, ekstrakt z alg morskich (Ascophyllum nodosum), wyciąg z lucerny siewnej (Alfalfa – łac. Medicago sativa)

Sposób działania

Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców energia pochodząca z białek, cukrów, kwasów nukleinowych w obecności fitohormonów jest niezbędna do podtrzymania podziału komórek. FOLICIST optymalizuje kwitnienie i zawiązywanie owoców wpływając na wzrost rośliny oraz działając jako czynnik antystresowy. Działanie poszczególnych składników:

 • ATCA: wewnątrz tkanek rośliny podlega przemianie w cysteinę (aminokwas niezbędny do produkcji energii) oraz prolinę (reguluje procesy osmozy oraz chroni przed stresem termicznym i niedoboru wody)
 • kwas foliowy wpływa na syntezę białek i kwasów nukleinowych
 • Glicyna betaina przywraca funkcje metaboliczne rośliny po intensywnym stresie

Powyższe efekty są uzyskiwane poprzez współdziałanie wyciągów z alg morskich oraz innych roślin, które dostarczają aminokwasy, witaminy, betainę i naturalne substancje wzrostowe.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt może służyć do sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi preparatami; należy unikać mieszania z produktami o silnej charakterystyce kwasowej. W celu sprawdzenia kompatybilności wskazane jest przeprowadzenie próbnego mieszania.

OPAKOWANIA

1 L – 5 L – 20 L

Nov@®

Aktywator rozwoju systemu korzeniowego, oraz wzrostu i rozwoju rośliny

 • WPŁYWA NA LEPSZY WZROST I ROZWÓJ SYSTEMU KORZENIOWEGO CO POWODUJE EFEKTYWNIEJSZE POBIERANIE SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH PRZEZ ROŚLiNĘ
 • PROMUJE ZRÓWNOWAŻONY WZROST WEGETATYWNY ROŚLIN
 • ZWIĘKSZA WIELKOŚĆ I WYRÓWNANIE OWOCÓW

SKŁADNIKI

Wyciągi roślinne, kwasy organiczne, witaminy, mikroelementy w postaci chelatów.

Sposób działania

NOV@® zawiera wyciągi roślinne bogate w saponiny ( naturalne substancje pomagające min. w przenoszeniu składników pokarmowych w systemach korzeniowych roślin), polisacharydy oraz glicynę i betainę. Wraz z kwasami organicznymi, fitosaponinami oraz betainą i glicyną dają rezultat tzw. ”Faktora Korzeniowego”, który odpowiada za poprawę wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego co bezpośrednio przekłada się na efektywniejsze pobieranie składników pokarmowych przez roślinę. Zawarte w preparacie składniki przyczyniają się także do poprawiania właściwości gleby i jej struktury. Polisacharydy, witaminy i mikroelementy w formie chelatów przyczyniają się do rozszerzenia rezultatu akcji „Faktora Korzeniowego”, zwiększając wstępny metabolizm i optymalizując równowagę hormonalną w tkankach roślinnych. Efektem stosowania preparatu NOV@® jest min. intensywny rozwój systemu korzeniowego co prowadzi do bardziej optymalnego i zrównoważonego wzrostu wegetatywnego rośliny (uzyskujemy większą powierzchnię liści oraz grubsze łodygi i krótsze międzywęźla). W przypadku gatunków gdzie plonem handlowym są owoce uzyskujemy większe i jednorodne owoce.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt można mieszać z wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami dolistnymi, z wyjątkiem preparatów zawierających siarkę, oleje mineralne oraz emulsje.

OPAKOWANIA

1 l – 5 l – 20 l

SUNRED®

Aktywator dojrzewania i wybarwienia owoców

 • Poprawia wybarwienie owoców
 • Przyspiesza i polepsza równomierne dojrzewanie
 • Podwyższa zawartość cukru w owocach

SKŁADNIKI

Ekstrakty roślinne, Metionina, Fenyloalanina, Monosacharydy

Sposób działania

 

SUNRED® to innowacyjny aktywator poprawiający wybarwienie owoców. Zawiera fenyloalaninę, metioninę, monosacharydy i inne ekstrakty roślinne, jak np. oksylipiny, które przyspieszają proces dojrzewania. SUNRED® dostarcza zarówno substancję wyjściową (fenyloalaninę), jak również wspomagacze (oksylipiny) biosyntezy antocyjanu i flawonu, barwników które są odpowiedzialne za zabarwienie czerwone, pomarańczowe i fioletowe. W rezultacie SUNRED® wspomaga nagromadzenie pigmentów, a tym samym poprawia wybarwienie. Dodatkowo SUNRED® zawiera składnik istotny dla biosyntezy etylenu – metioninę, która z kolei inicjuje i steruje procesami dojrzewania i gromadzenia rozpuszczalnych cukrów. W ten sposób SUNRED® usprawnia dojrzewanie owoców i zwiększa zawartość cukrów rozpuszczalnych (skala Brixa). SUNRED® nie ma ujemnego wpływu na trwałość miąższu owoców, ani także nie zakłóca stabilności przechowywania owoców. Jest to rezultat zawartych nim oksylipin, które indukują naturalną syntezę lignin i monolignoli, związków odpowiedzialnych za wzmocnienie ścian komórkowych.