Skrzypiący na mrozie śnieg  i zaspy na polu budzą w nas radosne wspomnienie zim z dzieciństwa. Od dawna dzieci nie miały okazji nacieszyć się taką zimą, jak w tym roku. Jednocześnie mogliśmy ze spokojem obserwować zabezpieczone pokrywą śnieżną nasze uprawy. To dobrze rokuje wiosennym lustracjom na naszych polach. Z drugiej strony spadający do kilkunastu stopni mróz powinien jak nasz sprzymierzeniec ograniczyć ilość chwastów i szkodników, co z pewnością stwierdzimy na wiosnę.

Za miesiąc

już, wczesną wiosną w momencie ruszenia wegetacji będzie można odpowiednio zaplanować  zastosowanie biostymulatorów na osłabione po okresie zimowym rośliny uprawne. Ma to nie tylko polepszyć start roślin pobudzając zachodzące w nich procesy biochemiczne, ale przede wszystkim wzmocnić potencjał wzrostu i rozwoju roślin przyczyniając się do lepszego plonowania w okresie zbiorów. Rośliny zazwyczaj korzystnie reagują na stosowanie tych preparatów w połączeniu z nawożeniem doglebowym i dolistnym.

Na skutek stresów powodowanych niskimi temperaturami i przebiegiem pogody w okresie zimowym rośliny mogą ulec częściowym uszkodzeniom. Zwłaszcza uprawy zbóż ozimych posiane w terminie późniejszym które nie zdążyły wykształcić odpowiedniego systemu korzeniowego, a część nadziemna rośliny nie zdążyła urosnąć i pozostała osłabiona. Wszystko to może odbić się na obsadzie łanu i ogólnej kondycji roślin. Także spotykane w różnych regionach kraju późno posiane rzepaki,  na skutek ulewnych deszczy i zimnych nocy nie zdążyły wykształcić jesienią odpowiedniej rozety liściowej. To wszystko należy szczegółowo ocenić po zejściu śniegów w trakcie naszej lustracji na przedwiośniu.

Wiosną

na starcie uprawy będą dobrze reagować jeśli na pierwsze zabiegi zastosujemy preparaty wzmacniające system korzeniowy jak np. SPRINTALGA w dawce 0,5-1,0 l/ha lub dodatkowo polepszające krzewienie, jak w przypadku zastosowania preparatu SHIFT w dawce 1,5-2,0 l/ha.

Zwróćmy uwagę, że jeśli zabiegi chemiczne ś.o.r. połączymy jednocześnie z preparatami o działaniu biostymulującym, to efekt końcowy będzie zdecydowanie lepszy. Jeśli oprysk herbicydowy wykonamy jednocześnie dodając SHIFT lub do fungicydu dodamy PHOSFIK®, to możemy wówczas zauważyć zjawisko współdziałania na rośliny dwóch preparatów tzw. SYNERGIZM. Efekt końcowy będzie więc znacznie lepszy niż w przypadku stosowania tych preparatów do dwóch osobnych oprysków.

Pamiętajmy też, że rośliny wytwarzając w swoich tkankach struktury białkowe potrzebują znacznych nakładów energii, która jest dostarczana głównie w procesie fotosyntezy. W sytuacji, gdy warunki stresowe typu niskie temperatury, brak światła słonecznego, uszkodzenia roślin mogą spowodować przejściowy stan osłabienia procesu fotosyntezy. Wówczas bardzo dobre efekty daje bezpośrednie dostarczenie energii roślinie w postaci gotowych aminokwasów roślinnych podając w aplikacji dolistnej np. preparat FOLIFOL  ( 1-2,0 l/ha ) zawierający w koncentracie kompleks 18 aminokwasów roślinnych. Cały ten proces w przypadku występujących niskich temperatur możemy dodatkowo wzmocnić dodając do oprysku FOLICIST® ( 0,5-1,0 l/ha ) zawierający wysoką zawartość glicyny-beatiny o wybitnie antystresowym działaniu. Podany w pierwszych fazach rozwojowych np. w rzepaku FOLICIST® wzmacnia dodatkowo proces kwitnienia i zawiązywania łuszczyn. Podobnie rzecz ma się w zbożach kiedy podany FOLICIST® na początku fazy kłoszenia polepsza wytwarzanie się ziarniaków w kłosie. Zastosowany z FOLICISTEM® preparat PHOSFIK® ( 1-2,0 l/ha ) poprawi znacznie parametry jakościowe ziarna i przyczyni się do dodatkowej zwyżki plonu.

Biostymulatory

podane w zabiegach nalistnych wpływają pozytywnie na gospodarkę hormonalną rośliny uprawnej, która ulega rozregulowaniu w warunkach stresowych zimą lub w okresie wegetacji.

Należy pamiętać, że w praktyce biostymulatory z reguły dobrze się mieszają ze środkami ochrony roślin, zwłaszcza grzybobójczymi, ale także z wieloskładnikowymi nawozami dolistnymi. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki i na to zawsze należy zwracać uwagę czytając etykiety. W sytuacji, gdy nie mamy pewności co do możliwości mieszania różnych preparatów, najlepiej wykonać prosty test mieszania w niewielkiej ilości wody np. wlanej do wiadra. Pojawiające się różne osady, wypływające na powierzchnię kożuchy, czy rozwarstwienie preparatów będą przeciwskazaniem do mieszania tych preparatów ze sobą  w opryskiwaczu. Taki test uchroni nas to przed przypadkową utratą kosztownych preparatów na skutek błędnego zmieszania ich ze sobą.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt można mieszać z wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami. Nie powinien być stosowany w połączeniu ze środkami zawierającymi miedź lub siarkę, olejami mineralnymi oraz emulsjami.

OPAKOWANIA

1 L

Folicist®

Biostymulator wspomagający kwitnienie, zawiązywanie owoców i wpływający na kiełkowanie nasion

 • ZWIĘKSZA ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA NASION
 • WSPOMAGA I UJEDNOLICA KWITNIENIE
 • UŁATWIA KIEŁKOWANIE PYŁKU KWIATOWEGO I ZAWIĄZYWANIE OWOCÓW

SKŁADNIKI

Acetylo-trioprolina (ATCA), Glicyna, Betaina, kwas foliowy, ekstrakt z alg morskich (Ascophyllum nodosum), wyciąg z lucerny siewnej (Alfalfa – łac. Medicago sativa)

Sposób działania

Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców energia pochodząca z białek, cukrów, kwasów nukleinowych w obecności fitohormonów jest niezbędna do podtrzymania podziału komórek. FOLICIST optymalizuje kwitnienie i zawiązywanie owoców wpływając na wzrost rośliny oraz działając jako czynnik antystresowy. Działanie poszczególnych składników:

 • ATCA: wewnątrz tkanek rośliny podlega przemianie w cysteinę (aminokwas niezbędny do produkcji energii) oraz prolinę (reguluje procesy osmozy oraz chroni przed stresem termicznym i niedoboru wody)
 • kwas foliowy wpływa na syntezę białek i kwasów nukleinowych
 • Glicyna betaina przywraca funkcje metaboliczne rośliny po intensywnym stresie

Powyższe efekty są uzyskiwane poprzez współdziałanie wyciągów z alg morskich oraz innych roślin, które dostarczają aminokwasy, witaminy, betainę i naturalne substancje wzrostowe.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkty mogą służyć do sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi preparatami z wyłączeniem produktów opartych na miedzi, olejach mineralnych i emulsjach. W celu sprawdzenia kompatybilności wskazane jest przeprowadzenie próbnego mieszania.

OPAKOWANIA

20 l – 200 l

PHOSFIK®

Grupa produktów do odżywiania i wzmacniana roślin

 • Wzmacnia odporność rośliny na choroby
 • Wspomaga syntezę fitoaleksyn, naturalnych składników które zwiększają mechanizmy obronne roślin
 • Zapewnia właściwe zaopatrzenie roślin w substancje odżywcze
 • Wpływa na poprawę skuteczności działania fungicydów
 • Wspomaga wzrost i rozwój systemu korzeniowego
 • Poprawia witalność roślin
 • Zapewnia właściwe odkładanie się cukrów, skrobi i kwasów tłuszczowych w organach magazynujących
 • Zawiera najważniejsze mikroelementy w większości chelatowane EDTA

SKŁADNIKI

Makro- i mikroskładniki.

Sposób działania

Grupa produktów PHOSFIK® zawiera fosfor w wysoce dostępnej formie: – uzyskujemy lepsze pobieranie składników pokarmowych i ich transport: składniki pokarmowe będąc dobrze rozpuszczone są łatwo transportowane we floemie, a następnie wraz z innymi składnikami są szybko wchłaniane i kompletnie translokowane wewnątrz tkanek rośliny – zwiększa biosyntezę fitoaleksyn, składników wytwarzanych naturalnie przez roślinę w celu pokonania stresu biotycznego.